
Представники органів опіки та піклування Рожищенської громади відвідали просвітницький захід щодо забезпечення найкращих інтересів та захисту дитини. Подія відбулася в межах проєкту “Підтримка реформи Кращого догляду у Волинській області шляхом посилення соціальних послуг та системи догляду за дітьми”.
“Питання захисту прав дитини є стратегічним для нашої держави, громади, родини. Воно стосується не лише закону про охорону дитинства, а й того, як я, як громадянин чи громадянка України, можу вплинути на забезпечення найкращих інтересів дитини. Неважливо, ким я працюю – староста села, бухгалтер, продавчиня. Якщо я знаю, що десь дитина зазнає страждань, її права порушуються, я маю про це повідомити. Нами має керувати небайдужість та прагнення жити у громаді, де захист та добробут дитини – це пріоритет всіх жителів”, — ділиться Людмила Пона, тренерка, експертка з питань соціального захисту, соціальних послуг в громаді.
В межах навчання фахівці працювали з:
- Конвенцією ООН про права дитини, основами чинного законодавства щодо захисту дитини та забезпечення її найкращих інтересів;
- роллю громади та сім’ї у забезпеченні найкращих інтересів дитини;
- ознаками СЖО в яких перебуває дитина, ознаками жорстокого поводження тощо;
- аналізом реальних кейсів для закріплення знань.
Громада відіграє важливу роль у забезпеченні найкращих інтересів дитини. Це пояснюється кількома ключовими аспектами:
- Відповідно до Конвенції ООН, відповідальність за захист дитини несуть не лише батьки, а й держава, опікуни, вчителі, соціальні працівники, органи місцевого самоврядування.
- Місцеве самоврядування краще за всіх знає потреби своїх мешканців, тому може оперативно реагувати на кризові ситуації та надавати необхідну допомогу.
- Органи опіки та піклування, соціальні працівники, освітяни, медики – усі вони працюють у громаді. Якщо ці служби добре взаємодіють між собою, можна вчасно виявити проблеми в сім’ї та допомогти ще до того, як дитині знадобиться екстрене втручання.
- Важливу роль у забезпеченні найкращих інтересів дитини відіграють соціальні послуги. Вони є одним із основних механізмів підтримки сімей і дітей, особливо тих, які опинилися у складних життєвих обставинах. Надавачі соціальних послуг на місцях не лише допомагають у реалізації цього принципу, а й оцінюють якість його дотримання.
Проєкт «Підтримка реформи Кращого догляду у Волинській області шляхом посилення соціальних послуг та системи догляду за дітьми» впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та Консорціумом партнерських організацій за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Швеції. В Консорціум входять: Українська мережа за права дитини, МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна», МБФ “Українська фундація громадського здоров’я”.